Tradycyjnie już październik w naszym mieście będzie spotkaniem z dorobkiem poznańskich uczelni i ludzi sztuki - w dniach od 10 do 14 października 2007 roku odbędzie się X edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki pod hasłem UCZ SIĘ OD NAJLEPSZYCH. Jubileuszowa edycja Festiwalu to ukoronowanie wysiłków i starań wszystkich pracowników nauki, od lat wspierających pro publico bono to wyjątkowe przedsięwzięcie. Z roku na rok nabiera ono coraz większego rozmachu, gdyż cieszy się coraz większym zainteresowaniem szkół oraz indywidualnych odbiorców, a zdobywając wciąż nowych sympatyków i entuzjastów, staje się dla Poznaniaków integralną cząstką kulturalnej panoramy naszego miasta.
Jak co roku patronat nad Festiwalem obejmie Kolegium Rektorów Miasta Poznania, któremu przewodniczy Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. dr hab. Stanisław Lorenc. Patronat honorowy nad imprezą objęli Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Poznania. Impreza odbędzie się dzięki wsparciu sponsorów - Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Urzędu Miasta Poznania i Starego Browaru.
W jubileuszowej edycji obok programu uczelni poznańskich, które uczestniczą w organizacji Festiwalu od lat (Uniwersytet im Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Polska Akademia Nauk, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Rolnicza, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Medyczny, Akademia Ekonomiczna, Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego), znajdą się także propozycje Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Teatru U Przyjaciół, Poznańskiej Wyższej Szkoły Biznesu i Języków Obcych, Mensy Polska, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu.
Inauguracja Festiwalu odbędzie się 10 października 2007 roku o godz. 10.00 w siedzibie Centrum Dydaktycznego Wydziału Fizyki UAM, ul. Umultowska 85. Wykład inauguracyjny „Świat dźwięków” wygłosi prof. dr hab. Rufin Makarewicz. Ilustracją muzyczną inauguracji Festiwalu będzie Muzyka scjentyficzna pod kierunkiem prof. Zbigniewa Kozuba i Anny Zielińskiej. Podobnie jak w latach ubiegłych przewidujemy również wykłady i warsztaty w gmachu Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN oraz na małej Auli UAM. Bardzo bogata jest też oferta poszczególnych uczelni.
Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to doroczne święto ludzi ciekawych świata i wrażliwych na jego piękno, tajemnice i wyzwania. Organizacja imprezy przyciąga ludzi pragnących promować i upowszechniać osiągnięcia poznańskich uczelni, przybliżyć tematykę badań naukowych oraz zaprezentować szeroko rozumiany dorobek artystyczny naszego miasta. W ciągu kilku dni będą mogli Państwo zapoznać się z różnorodną tematyką naukową i artystyczną, przedstawioną w skondensowanej, przystępnej i atrakcyjnej formie. Celem Festiwalu jest nie tylko prezentacja dorobku środowiska akademickiego, lecz również przez dotarcie do szerokiego grona odbiorców kształtowanie postawy twórczej, wyzwalanie inicjatywy w animowaniu społecznej aktywności, rozbudzanie zainteresowań kulturą regionu oraz rozwijanie potrzeby obcowania z nauką i sztuką. Dla młodszych uczestników udział w Festiwalu i przyjrzenie się pracy badawczej poszczególnych wydziałów doskonałą okazją do poszerzenia zainteresowań, może także ułatwić decyzję co do wyboru przyszłej ścieżki kształcenia.
Dni Festiwalu to niepowtarzalna okazja by zapoznać się z dorobkiem naukowym z najróżniejszych dziedzin, poszerzyć wiedzę na temat specjalistycznych zagadnień, wziąć udział w różnorodnych prezentacjach i warsztatach, a także zrelaksować się obcując ze sztuką na wystawach plastycznych oraz koncertach. Jak co roku przygotowano dla uczestników szeroką gamę propozycji, pragnąc zainteresować jak najszersze grono odbiorców zróżnicowaną formą i tematyką wykładów i prezentacji z najróżniejszych zagadnień: architektury, historii, inżynierii, antropologii kulturowej, językoznawstwa, muzyki, botaniki, genetyki, ekonomii, chemii, medycyny, polityki, psychologii, fizyki, malarstwa, itd. W ofercie liczącej około 350 propozycji każdy znajdzie dla siebie coś interesującego - zarówno dorośli jak i uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dla których propozycje zostały podzielone na specjalne pakiety, ułatwiające uczestnictwo grup zorganizowanych.
Jak co roku wśród licznych propozycji mamy sporo o chwytliwym, przyciągającym bądź intrygującym tytule: „Czy Orzeł Biały może przytyć? O prawnych problemach polskiej symboliki państwowej”, „I Ty jesteś zbrodniarzem”, „Piekło i niebo na języku”, „Przepraszam, ale szlag mnie trafia, czyli o agresji w komunikowaniu biznesowym”, „Uprawa roślin na Marsie”, „Czym szczyci się Poznań, a czego zazdroszczą nam inne miasta?”, „Główne problemy Stolicy Apostolskiej w XIX stuleciu”, „Drzwi otwarte Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego - Informatyka Jutra”, „Krowy na pustyni. Znaczenie badań archeozoologicznych w Sudanie”, „Podstępny Amor. O biurze matrymonialnym z antropologicznej perspektywy”, „Geje, lesbijki i Teletubisie. Płciowość w ujęciu antropologicznym”, „Nimfy, smoki, skrzaty i inne mitologiczne stworzenia w wierzeniach Słowian i innych ludów”. Już to powinno przyciągnąć osoby pragnące dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego, zaprezentowanego w przystępnej formie.
Przygotowano też szeroką ofertę dla odbiorców o sprecyzowanych zainteresowaniach. Miłośnikom nauk ścisłych proponujemy pakiet propozycji pod hasłem "Fizyka dla Wszystkich", przygotowany przez Wydział Fizyki UAM, którego oferta w ubiegłych latach przyciągnęła tłumy uczestników i również tym razem Wydział przygotował sporo ciekawych propozycji z dziedziny akustyki, biofizyki, informatyki i astronomii. Wykładom i prezentacjom towarzyszyć będą pokazy zjawisk i doświadczeń fizycznych, wystawy fotograficzne, kiermasz książek naukowych, występy zespołów muzycznych i wystawy aparatury naukowej. Naukom ścisłym i architekturze poświęcona będzie także bogata oferta Politechniki Poznańskiej, w tym cykl zatytułowany "Polifestiwal 2007".
Pozostając w kręgu zainteresowań naukami ścisłymi zapraszamy na referaty poświęcone zagadnieniom wciąż rozwijającej się genetyki i medycyny, m.in. „Wirus HIV - definitywny zabójca”, „Chromosomy człowieka - widoczne piękno i ukryta informacja”, „Jak starzeje się mózg człowieka - co robić, by żyć długo i szczęśliwie?”, „Mikroskopia świetlna w naukach biologicznych”. Jak zwykle spora ilość wykładów poświęcona jest też zagadnieniu naszego zdrowia i funkcjonowania organizmu, między innymi wystąpienia: „Mechanizm zmęczenia”, „Meble bezpieczne i wygodne”, „O niedoskonałościach życia w pionie”, „Pokaz analizy składu ciała, pomiaru równowagi ciała i koordynacji ruchów”, „Aromaterapia. Wspomaganie olejkami eterycznymi. Ich wpływ na nasze samopoczucie”, „Uzdrawiająca moc minerałów. Fitoterapia - prezentacja minerałów i ich zastosowanie”.
Dla miłośników biologii, fauny i flory przygotowano wystąpienia: „Czy z gamety można otrzymać roślinę? - współczesna biotechnologia”, „Czy po polskich lasach mogą chodzić tury?”, „Nietoperze - tajemniczy świat latających ssaków”, „Zmiany klimatu - ich konsekwencje i możliwości adaptacji”, a także cykl warsztatów połączonych z prezentacją multimedialną w językach: angielskim, francuskim niemieckim, rosyjskim, przygotowany przez Akademię Rolniczą.
W tym roku ciekawa oferta przygotowana została także dla wszystkich śledzących wydarzenia na świecie, zainteresowanych zjawiskami kulturowymi, społecznymi i zagadnieniami odrębności kulturowych: „Portret psychologiczny współczesnego terrorysty kręgu kultury islamskiej”, „Proces Saddama Husseina. Odpowiedzialność za zbrodnie w prawie karnym międzynarodowym”, „Bezpieczeństwo narodowe w świadomości społecznej i praktyce”, „Tsunami - nowe odkrycie czy stary znajomy”.
Dla zainteresowanych perspektywą historyczną i archeologią przygotowano wiele wykładów, w tym: „Pogański książę silny wielce, siedzący w Wiśle czyli Wielkie Morawy a Polska”, „Najstarsze wielkopolskie rękopisy w najnowszym odczytaniu”, „Świt cywilizacji Celtów”, „Dąbrowski i inni. Konflikty między oficerami w okresie wojen napoleońskich”, „Afery polityczne Starożytnego Wschodu”, „Tajemniczy świat pradziejowych malowideł i rysunków naskalnych – Zwierzęta patrzą na nas”, „Kilka słów o Enigmie” oraz wystawy i prezentacje zorganizowane przez Muzeum Archeologiczne.
Dla szukających kontaktu ze sztuką teatralną przygotowano: spektakl Sławomira Mrożka „Wielebni”, występy kabaretów Uczelnianego Centrum Kultury PP, przedstawienie Seneki „Medea” oraz „Pasje i obsesje Teodora Astray” - spektakl Teatru u Przyjaciół.
Miłośnikom sztuk muzycznych i plastycznych proponujemy wykłady i warsztaty odbywające się w Akademii Muzycznej oraz Akademii Sztuk Pięknych - m.in. „Usłyszeć obraz – zobaczyć muzykę. Koncert kompozycji przestrzenno–ruchowych utworów muzycznych”, „Koncert perkusyjnej muzyki amerykańskiej”, „Organy - bogactwo i potęga brzmienia. Prezentacja nowych organów firmy A. Schuke z Poczdamu w Auli Nova”, „Miles Davis - jazz a impresjonizm”, „Mit indywidualnego autorstwa”.
Zaś sympatykom sportu proponujemy udział w przedsięwzięciach zorganizowanych przez Akademię Wychowania Fizycznego i Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa, m.in.: „Akademickie Mistrzostwa Wielkopolski w Lekkiej Atletyce” oraz „Pokaz technik walki w bliskim kontakcie”.
Ponadto pragnących czynnie uczestniczyć w propozycjach organizatorzy zapraszają na warsztaty: „Mowa ciała – emocje płynące z muzyki”, „Warsztaty Hatha Yoga” - warsztaty z medytacją, „Pawana i galiarda - tańce człowieka renesansu”, „Tańczyć każdy może” - warsztaty taneczne dla studentów i młodzieży licealnej, „Czy zdolności muzyczne można mierzyć?”, „Warsztaty aqua aerobiku” oraz „Test Stowarzyszenia Mensa”.
Festiwalowi towarzyszyć będą "XI Poznańskie Dni Książki Naukowej" zorganizowane przez Wydawnictwo Naukowe UAM - ekspozycja książek połączona z konferencjami i spotkaniami promocyjnymi trwać będzie od 11 do 13 października.
Mamy nadzieję, że zgromadzone propozycje zaciekawią Państwa i zachęcą do udziału w Festiwalu. Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi informacjami oraz pełnym programem zapraszamy do Biura Festiwalu. Wszystkie informacje znajdą Państwo także na naszej stronie internetowej, pod adresem http://www.festiwal.trylion.com oraz pod numerem telefonu: 061 829 24 95.
Serdecznie zapraszam
Dyrektor Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki dr
Jacek Radomski
|